Tvrdohlavost může Maďarů vyjít draho

0
510
Budapest, Hungary - Beautiful aerial skyline view of Budapest at sunrise with Szechenyi Chain Bridge over River Danube, Matthias Church and Parliament of Hungary

Po šestnácti měsících váhání se Evropská komise rozhodla zakročit proti Maďarsku, vůči kterému jako první z 27 členských zemí spouští nový mechanismus podmíněnosti čerpání eurofondů dodržováním zásad právního státu.

Maďarský premiér Viktor Orbán se nechystá ustoupit tlaku Bruselu, který proti Budapešti spouští mechanismus podmíněnosti čerpání eurofondů dodržováním zásad právního státu. FOTO: SITA/AP

Takzvané právní státy odstartovala bruselská exekutiva ve středu zasláním dopisu maďarské vládě s návrhy nápravy. Pokud se kabinet Viktora Orbána nepodvolí, hrozí mu do třičtvrtě roku pozastavení finančních toků z unie.

Budapešť ještě před prostudováním dopisu rázně odmítla jakýkoli nátlak. „Bruselu je zatěžko strávit, že v parlamentních volbách dostala maďarská národně-konzervativní vláda historicky nevídaný mandát. Pro vládu má zásadní význam vůle maďarských voličů, a ať je v tom dopise, co dostaneme, cokoli, určitě nepodlehneme žádnému nátlaku z Bruselu,“ napsala na sociální síti ministryně spravedlnosti Judit Vargová. Finanční trestní opatření pod záminkou porušování zásad právního státu by byla podle Vargové obzvlášť riskantní v době, kdy všechny členské státy musí v důsledku války na Ukrajině čelit energetické a uprchlické krizi.

Spuštění mechanismu oznámila místopředsedkyně komise Věra Jourová. Exekutiva unie podle ní v Maďarsku zjistila prohřešky, které mohou ohrozit řádné rozdělování společných peněz.

Páka proti korupci

Komise tak poprvé sahá po páce nového mechanismu platného od začátku loňského roku, který má chránit rozpočet unie před korupcí, střety zájmů či podvody.

EU navzdory odporu Maďarska a Polska přijala pravidla již předloni, přičemž europoslanci opakovaně vyzývali k jejich rychlému uplatnění. Brusel však z politických důvodů nechtěl řízení spustit před maďarskými parlamentními volbami, které se konaly v první dubnovou neděli. V nich opět získal ústavní většinu Orbánů Fidesz, jehož vládě EU už přes deset let vyčítá omezování nezávislosti justičních orgánů, plurality médií či občanské společnosti.

„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ popsala některé z důvodů ke spuštění procedury Jourová. Komise podle ní do Budapešti poslala dopis, ve kterém dala Maďarsku dva měsíce na reakci. Nebude-li uspokojující, tak do pěti až devíti měsíců může následovat finanční trest. Ten by na návrh Evropské komise musela schválit kvalifikovaná většina členských zemí unie.

Dopis plný výčitek

Samotný dopis Evropská komise nezveřejnila. Bruselská zpravodajka deníku Népszava však zjistila, že komise v něm vyjadřuje vážné obavy zejména v souvislosti se systémem veřejných zakázek. „Maďarské orgány spravující finanční prostředky EU a odpovídající za veřejné zakázky nevykonávají svou činnost transparentním a zodpovědným způsobem a ve finanční kontrole a v auditu existují vážné nedostatky,“ informuje Népszava o obsahu dokumentu, který Budapešti vyčítá i nesrovnalosti při prodeji zemědělské půdy a nedostatky ve spolupráci s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF).

Budapest, Hungary – The main tower of the famous Fisherman’s Bastion (Halaszbastya) from above with Parliament building and River Danube at background on a sunny morning

Instituce EU dlouhodobě vedou s Maďarskem řízení pro porušování evropských hodnot. Orbánově vládě vyčítají mimo jiné snahu o kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí či práv sexuálních menšin. Nyní zahájené řízení se má však týkat výhradně případů spojených s čerpáním evropských peněz.

Předchozí článekRusko nasadilo u námořní základny Sevastopol cvičené vojenské delfíny
Další článekEU je na zastavení ruského plynu připravena, krok Moskvy považuje za vydírání