Rusko nasadilo u námořní základny Sevastopol cvičené vojenské delfíny

0
266

Rusko nasadilo u své černomořské námořní základny v Sevastopolu cvičené vojenské delfíny, které pomáhají chránit kotvící lodě před podmořskými útoky.

Na základě analýzy satelitních snímků k tomu dospěl Námořní institut Spojených států, soukromá nezisková organizace, která se zabývá bezpečnostními otázkami. Dvojice delfínů je podle analýzy v Sevastopolu přibližně od doby, kdy koncem února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Podle institutu se delfíni pohybují při vjezdu do přístavu a jejich úkolem je nejprve zasáhnout v případě nepřátelských záškodnických operací. Základna leží mimo dostřel ukrajinských raket, ale může být zranitelná co se týče útoků pod vodou vedených například speciálními potápěčskými jednotkami, jejichž cílem je poškodit kotvící plavidla.

Trénink delfínů pro vojenské účely není jen doménou Ruska, zvířata pro potřeby námořnictva cvičí i Spojené státy – a to nejen delfíni, ale také mroži. Výcvik delfínů pro armádu probíhal již v dobách Sovětského svazu během studené války a výcvikové středisko fungovalo právě na poloostrově Krym poblíž Sevastopolu. Po rozpadu Sovětského svazu program přestal fungovat a Ukrajina jej obnovila v roce 2012, o dva roky později ale Krym anektovalo Rusko.

Podle listu The Guardian se armády snaží využít echolokační schopnosti delfínů, které zvířatům umožňují detekovat předměty pod vodou včetně min. Rusko delfíny používalo například i na své námořní základně v Sýrii, ukázaly satelitní snímky z roku 2018. Kromě toho Rusko zřejmě ke špionážním účelům využívá i velryby. V roce 2019 Norsko objevilo u svého severního arktického pobřeží Bieluhu se speciální výstrojí, která měla i úchytku na kameru, podle vědců ruské výroby.

Předchozí článekI víno má své nároky
Další článekTvrdohlavost může Maďarů vyjít draho