Nepotřebujete zahrádku, pěstujte zeleninu na balkoně. Kdy je třeba dávat pozor na statiku?

0
544

Záložní zdroj vitamínů, jistota dodržení organických postupů při pěstování, nezávislost na otevíracích hodinách i zásobování obchodu, úleva pro rodinný rozpočet, nadšení dětí z takového svépomocného zpestření jídelníčku – to je jen několik velkých přínosů zeleniny z vlastní produkce. Nadobro přitom zapomeňte na chiméru, že bez zahrádky to nejde.

Součástí výzvy změnit své konvenční vnímání je přijetí možnosti pěstovat zeleninu v nádobách, které jsou pro tento případ „květináči“ opravdu pouze v uvozovkách. V první řadě je třeba běžnou zahradní půdu nahradit kompostovanou – nejlépe na hliněném základě. Důvodem je zvýšený nárok na podporu růstu v takovém prostředí. Průběžnou součástí podpory vegetace mimo volnou půdu je přidávání alespoň malého množství živin do závlahové vody.

Opora pro šplhouny

Stejný požadavek na půdu i obohacování zálivky se týká pěstování zeleniny či bylinek v truhlících, které mají půdorys s výrazně širší stranou, jsou plošně velkorysejší a většinou i vhodnější k zavěšení na zábradlí. V květináčích nebo truhlících na terase či lodžii bez zásadnějších výhrad prosperují například rajčata, okurky, ředkvička, keříčkové fazole, mrkev, řepa, salát, česnek, ale i chilli papričky. Diapazon je tedy opravdu natolik široký, že si na své přijdou milovníci všech chutí, vůní a konzistencí: při koncipování menu není třeba uskromňovat. Navíc, místo se vždy najde i pro bylinky… Rajčinám, okurkám i fazolím poskytněte oporu ke šplhání, aby se nelámali a postupovali v souladu s očekáváními.

Vyvýšené záhony na podstavcích

Na terase či lodžii se nemusíte ukracovat ani o benefity spojené se zřízením a obhospodařováním vyvýšeného záhonu. Základní rozdíl oproti klasickému instalovanému na pozemku spočívá v zavřeném spodku „truhlic“ na podstavcích. Ve specializovaných prodejnách dostanete koupit hotová nebo smontovatelná zařízení designově, rozměrově i funkčně přizpůsobená právě na využití takového typu i jako součást celých jednotných sérií. Praktické jsou také modulární varianty vyvýšených záhonů se stavebnicovými díly. Jako první vrstvu výplně naložte hrubší odřezky ze dřevin, dále drobnější zelený odpad (zejména zdravou trávu a listí), následně běžnou zahradní zeminu, na ni vyzrálý kompost a nakonec kvalitní pěstební substrát.

Food background with assortment of fresh healthy organic fruits and vegetables on the table

Na lodžii pozor na statiku

Populární jsou terasové vyvýšené záhony z masivního impregnovaného dřeva na polypropylenových nožičkách s nastavitelnou výškou (otevřený prostor pod záhonech můžete šikovně a účelně vyplnit), vnitřní izolační vrstvou oddělující substrát od korpusu, kovovými konstrukčními prvky zlepšení mikroklimatu as odolností proti povětrnostním vlivům včetně UV záření. U plochy kolem půl čtverečního metru můžete počítat s hmotností prázdného záhonu pouze přibližně 20 kilogramů a přitom is nosností nad 200 kilogramů. Při plánovaném použití na lodžii si důkladně ověřte statické limity.

Předchozí článekKouř, připálené nečistoty, výkyvy teploty: Jak se vyhnout trampotám při grilování
Další článekChcete zhubnout? Zahrada podává pomocnou ruku. Zelený chřest je ideální zelenina