Chcete zhubnout? Zahrada podává pomocnou ruku. Zelený chřest je ideální zelenina

0
377

Chřest byl po staletí zelený, až koncem 19. století se objevila nová móda pěstovat ji zakrytou a do sklizně ji držet přísně mimo jakéhokoli slunečního světla, čímž jí zůstane bílá barva. Zelený chřest naopak absorbuje sluneční světlo a nejlépe co nejvíce. Díky tomu má nejen charakteristickou barvu, ale také typickou chuť.

Zelený chřest se považuje za afrodiziakum, protože se říká, že jeho výhonky stimulují krevní oběh v dolní části břicha a mají pozitivní vliv na libido. Země, kde se zelený chřest začal před staletími pěstovat, se nacházejí ve Středomoří (Francie, Španělsko, Itálie), nyní se však pěstuje v mnoha zemích světa, takže je dostupný téměř po celý rok. V naší zeměpisné šířce její sezóna začíná v dubnu – o něco dříve než sezóna bílého chřestu.

Zelená je výraznější i výživnější

Zelený chřest má aromatičtější a „zeleninovější“ chuť než bílý chřest. Neobsahuje prakticky žádný tuk a má jen málo kalorií, takže je první volbou pro labužníky, kteří dbají o svoji postavu. Oproti bílé má výhodu, že obsahuje spoustu chlorofylu, který ji zbarvuje do zelena a dodává jí nejen výraznější chuť. Je také mnohem výživnější než její bílá příbuzná, protože obsahuje mnohem více vitamínu C a betakarotenu (provitaminu A).

Poslední jarní mrazíky zaženete parafínem, jde to však i levněji
Je to fitness hvězda

A další důležité látky, jako jsou vitamíny skupiny B, minerály a bílkoviny, dělají z této ušlechtilé zeleniny skutečnou fitness hvězdu. Vitamíny skupiny B, C a E posilují imunitní systém a obnovují naši vnitřní rovnováhu, vitamín K podporuje tvorbu kostí a tkání. Kromě toho tato zelenina stimuluje metabolismus, má čistící účinek na krev a snižuje krevní tlak. Působí také močopudně, takže má na organizmus čistící účinek. Když zelený chřest kupujete, ujistěte se, že výhonky jsou pevné, nedají se sehnout. Odkrojené konce by neměly být úplně vysušené či nebodaj plesnivé. Doma chřest je třeba zabalit do čisté a vlhké kuchyňské utěrky, tak ji lze uchovat v zeleninové přihrádce chladničky svěží a křupavou jeden až dva dny.

I slupka se dá spotřebovat

Když ji jdete připravovat, nejprve ji důkladně opláchněte studenou tekoucí vodou a odstraňte všechny drobné nečistoty. Potom chřest jemně osušte, položte na pracovní desku a ostrým nožem ořízněte zdřevnatělé konce. Spodní třetinu každého stonku oloupejte škrabkou. Slupka je mnohem jemnější než slupka bílého chřestu. Některé odrůdy zeleného chřestu není třeba vůbec loupat. Slupky můžete také využít – lze z nich připravit vývar.

Pomůže špetka cukru

Zelený chřest se obvykle vaří 8–10 minut, což je přibližně o 5–10 minut méně než jeho bílá příbuzná. K vaření není potřeba mnoho vody, stačí tolik, aby byly výhonky zakryty. Špetka cukru v mírně osolené vodě na vaření neutralizuje všechny hořké látky, které mohou být v zeleném chřestu přítomny. Chcete-li zachovat lákavou zelenou barvu, vařte ji tři minuty a poté opláchněte ve vodě s kostkami ledu.

Chutná ve slané i ve sladké verzi

Zelený chřest se výborně kombinuje – můžete jej stejně dobře připravit s kokosovým mlékem nebo s pestem jako s lososem nebo jehněčím. Chutná dokonce i jako sladká pěna nebo džem. Výborně chutná i v kombinaci s bílým chřestem. Také se hodí ik rajčatům s česnekem, parmazánem a olivovým olejem. Nebo ji jednoduše krátce opečte na pánvi s kvalitním olivovým olejem a podávejte s krátce opečeným masem a chlebem ciabatta.

Předchozí článekNepotřebujete zahrádku, pěstujte zeleninu na balkoně. Kdy je třeba dávat pozor na statiku?
Další článekPříliš tuhá půda je problém. Jak ji kypřit a hnojit, a přitom nenadělat škodu?