7 tipů, jak si doma udělat fantastickou fermentovanou pochoutku kimči

0
527
Kimchi cabbage in a bowl on wooden background, top view, Korean food

Zajímáte-li se o zdravý životní styl, určitě jste již slyšeli o pozitivním vlivu fermentovaných jídel a potravin. Kromě kefíru, kvašeného zelí či okurek k nim patří asijská zeleninová delikatesa – kimči. Neexistuje nezbytný recept, kterého je třeba se při přípravě domácího kimči držet, ale zkušení kuchaři nabízejí několik tipů, aby bylo co nejchutnější.

Na domácí kimči nepotřebujete mnoho ingrediencí, kromě nich už budete potřebovat jen nádobu s víkem a čas. Hranice mezi dokonalou a ještě nevyzrálou fermentací je někdy tenká, proto je důležité celý proces sledovat a napomáhat mu. Pokud jste ještě nikdy kimči nedělali, nemusíte se bát. I když není problém proces fermentace přeměnit na vědu, raději se držme ověřených tradic.

7 tipů, které vedou k lahodné fermentované zelenině

  1. Akceptujete roční období

Ještě dříve než se rozhodnete připravit si kimči, může vás zajímat, že tato delikatesa z korejské kuchyně není jen jeden druh nakládané zeleniny, ale receptů na kimči jsou být stovky, ne-li tisíce. Jednoduše každé kimči může mít jiné složení – podle regionu, dostupnosti surovin a zejména ročních období.

Tipy na chutné fermentování nebo domácí kvašená zelenina jak ji neznáte
Nejznámější kimči je ze zelí Napa, u nás známého jako čínské zelí. Sklízí se na podzim. Na jaře kraluje čerstvá zelenina a v létě jsou hlavní ingrediencí pro výrobu kimči okurky a ředkvičky. Není problém udělat kimči z lilku, brokolice, hrachu, mechovky a dokonce iz jablek. Myslete na to, že kimči není jen recept, ale také prostředek, jak uchovat zeleninu, když je nejlepší a plná živin. Nebojte se podívat za hranice základního zelí a zakomponujte do fermentového jídla jakoukoli sezónní zeleninu, která vám vyhovuje.

  1. Experimentujte s přísadami a příchutěmi

Kimči můžete vylepšit množstvím koření a doplňků, tradičních nebo i netradičních. Dodají konečnému produktu výraznou chuť. Přidejte do něj solené krevety, ústřice nebo houby. Pokud máte raději něco lehčího a čistšího, vynechejte mořské plody a připravte si veganské kimči. Totéž platí io koření. Upravte množství štiplavé papriky či koření tak, aby vyhovovalo vašim chutím. Přizpůsobte si recept podle vlastních priorit.

  1. Kimči potřebuje sůl

Pro kimči je sůl nezbytná. Slané prostředí podporuje rozvoj bakterií mléčného kvašení, které řídí fermentační procesy. Ty dodávají zelenině charakteristickou chuť a zároveň ji zbavují škodlivých mikroorganismů. Nedostatek soli zvyšuje pravděpodobnost, že vám zelenina namísto fermentace shnije. Na druhé straně, příliš mnoho soli zabije laktobacily, zastaví fermentaci a výsledek nebude jíst. Mnoho receptů na kimči vyžaduje dvoustupňové solení. Nejprve očištěnou a nakrájenou zeleninu potřete solí, aby změkla a otevřela se. Díky tomu lépe absorbuje chutě během druhé fáze, kdy bude naložena v nálevu, který je zhruba tak slaný jako mořská voda. Po vyjmutí z nálevu je důležité sůl ze zeleniny důkladně opláchnout.

Homemade kimchi in a canning jar with a piece held up with chopsticks. Healthy probiotic food.

Ve většině tradičních receptů se používá hrubá mořská sůl. Nezapomínejte však, že hustota soli na objem vody se mění v závislosti na velikosti a tvaru krystalů, takže slanost je třeba kontrolovat pomocí chuťových skleniček. Určitě však nepoužívejte jodizovanou kuchyňskou sůl. Je objemově mnohem slanější a jód může narušit proces fermentace.

Předchozí článekStylové bydlení pro úspěšného mladého muže
Další článekI víno má své nároky