Domů Novinky Pokud SZP nezaplatí v rublech, Gazprom zřejmě zavře kohoutky

Pokud SZP nezaplatí v rublech, Gazprom zřejmě zavře kohoutky

0

Co znamená zastavení dodávek Polsku a Bulharsku pro Slovensko?

Pokud Slovenský plynárenský průmysl (SPP) odmítne platit v rublech, tak budou pravděpodobně zastaveny dodávky i pro nás. Poklesne tok přes Velké Kapušany, takže Eustream přijde o část zisku kvůli nižšímu tranzitu. Vláda bude muset hned přijmout opatření, aby nedošlo ke kritickému stavu v dodávkách plynu. Jaké, to nechci hádat. Bude to ale náročné.

Proč takové selektivní vypnutí pro Polsko a Bulharsko? Které země mohou následovat, je to i Slovensko?

Odběratelé Gazpromu v obou zemích obdrželi faktury v rublech, které odmítly zaplatit a požadovali opravu tak, aby to bylo v eurech, resp. dolarech. Nevím, v jaké měně se tam fakturovalo. Náš SZP je ve zcela stejné situaci. Pokud dostane fakturu v rublech a spolu s ostatními evropskými firmami ji odmítne zaplatit, Gazprom mu pravděpodobně přestane dodávat plyn.

Co to způsobí s dostupností plynu na trhu a jeho cenami?

Pause0%VolumeAd
Ceny na květen už včera poskočily z 90 na 108 EUR/MWh a dnes ráno vylétly dokonce až na 125 EUR/MWh, ale vzápětí zkorigovaly zpět na aktuálních (ve středu na oběd – pozn. Red.) 110 EUR/MWh. Toky přes Velké Kapušany a Nord Stream však ještě jdou beze změny. Pokud budou reálně sníženy dodávky Gazpromu, bude to znamenat mnohem prudší růst cen. Pravděpodobně uvidíme také nové cenové rekordy.

Jaké kroky nyní může EU nebo jiné evropské státy podniknout?

Již nyní EU koordinuje reakci a pravděpodobně vydá vodítko, jak mají jednotně reagovat všechny protistrany Gazpromu. Je jich asi 150. Pokud všechny odmítnou zaplatit v rublech a Gazprom všem zastaví dodávky, nastane krizová situace. Pokud by se dodávky neobnovily, až do podzimu by vydržela celá Evropa prakticky bez omezení, pak by však plyn reálně došel. Proto bude zapotřebí ihned přijmout omezení spotřeby.

Za nejdůležitější na tom všem však považuji solidaritu mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Západní Evropa bude totiž pokles dodávek cítit mnohem méně než východní Evropa. Měla by však také přijmout taková šetřící opatření, aby vytvořila přebytek a ten mohla poslat na východ. Samozřejmě, jinou, také důležitou roli hrají technické možnosti jako plyn na východ i reálně dopravit. Evropa je totiž nastavena více na východo-západní směr toku plynu než na opačný. Toto bude také velkou výzvou té situace.

Exit mobile version