Evropská unie chystá společnou reakci na zastavení dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která označila krok Moskvy za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí.
Plynová kompresorová stanice na ropovodu Jamal-Evropa při běloruském Nesviži
Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými zeměmi, se kterými řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU.
Požadavek platit za dodávky ruského plynu v rublech není vydíráním, prohlásil ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Rusko podle něj obnoví dodávky plynu Polsku a Bulharsku, jakmile za ně tyto země „náležitou formou“ zaplatí. Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem energetických surovin, dodal mluvčí.
„Platba ve správné podobě bude základem pro pokračování dodávek,“ řekl Peskov a státní agentura TASS si jeho vyjádření vyložila ve smyslu, že „dodávky budou obnoveny, pokud tyto země začnou platit v rublech“.
Prezident Vladimir Putin se nechystá o situaci jednat s polskými a bulharskými představiteli, řekl Peskov. Rusko podle něj muselo přejít na platby v rublech z čiré nezbytnosti poté, co Rusku západní země „ukradly značnou část jeho rezerv“. Ruské rezervy uložené na Západě byly zmraženy v rámci sankcí, kterými se Západ snaží Rusko přimět k ukončení války proti Ukrajině.
Podle Peskova šlo o „bezprecedentní, ne přátelské kroky v oblasti ekonomiky a financí, které vůči nám podnikly ne přátelské země“. Ty podle něj „zablokovaly, čili rusky řečeno ukradly“ značnou část ruských rezerv, a to si vyžádalo nový způsob placení, který Putin nařídil dekretem.
Ruský plynárenský podnik Gazprom ve středu ráno zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že země nezaplatily za plyn v rublech. Zastavení dodávek plynu je podle Sofie vydírání a Gazprom porušil smlouvu. Varšava se chce domáhat odškodnění za porušení platného kontraktu.