Znáte to: sezónu za sezónou je vám líto nechat vyjít semena rostlin vniveč. Odložíte si je tedy na horší časy. Předvídavě si dokonce na balíček poznačíte kromě druhu vegetace i rok, aby se mohl stát němou výčitkou. Nestalo se mezitím z onoho později už pozdě?
Nyní nezbývá jiné, než co nejrychleji, nejpřesněji a nejbezbolestněji zjistit, zda už osivo není nezvratně „po záruce“. Pokud právě v tomto období váháte či obětovat část sezóny na experiment s dříve shromážděným materiálem na výsev, udělejte si praktický domácí test. Týká se to nejen vlastnoručně nasbíraných semen, ale i komerčních sáčků, které jste si kdysi nakoupili nad výměru vašeho pozemku, neboť pěstitelské euforii občas podlehne každý hobby zahrádkář. Na vitálnost semen s postupem času nemají vliv pouze skladovací podmínky: úbytek životaschopnosti je také přirozený.
Správné skladování zvyšuje šanci
V zásadě nejdéle vytrvají rajčata a okurky, kratší pažitka či cibulka. Vliv na fyziologické stárnutí osiva má způsob skladování. U plastového obalu ještě i se zakonzervovanou nebo zvenčí přicházející vlhkostí je šance zásadně nižší než v případě papírového sáčku či skleněné nádoby uložené na tmavém a zejména suchém místě.
Piliny nebo písek na větší semena
Pro snadnou kontrolu klíčivosti osiva z vlastní produkce stačí menší talířek či mělká mistička. Rozprostřete na pevný podklad navlhčenou gázu, vatu nebo kuchyňský papír – v podstatě jakýkoli materiál absorbující vodu – a nařídce vysypte či pinzetou porozkládejte na takto připravené zázemí přibližně 50 semínek (z běžných druhů, u vzácnějších samozřejmě úměrně snižte počet). U větších semen můžete alternativně použít vlhké piliny nebo písek.
Hraniční je polovina
Nezapomeňte si alespoň improvizovaně poznamenat, o jaká semínka v jednotlivých klíčních buňkách jde. Instalaci přikryjte průhlednou potravinovou fólií a umístěte ji například na parapet. Požadovaná teplota je přibližně 20 stupňů, a to bez citelných výkyvů, které iv interiéru mohou vznikat zejména střídáním noci a dne přinášejícího přímý sluneční svit. Podložku průběžně udržujte vlhkou rosením. Pokud po několika dnech vyklíčí více než polovina zkušebního osiva (při určování doby trvání pokusu vycházejte z obecně uváděných termínů), vyplatí se vám sít ve větším množství „naostro“. V opačném případě s povzdechem vyhoďte exspirovanou zásobu a pořiďte si nový fond.
Poměr určí hustotu výsevu
Doprovodnou pozitivní zprávou při úspěšném testu klíčivosti je informace, kolik semen reálně musíte vysít, abyste dosáhli předpokládané a agrotechnicky doporučené hustoty. Vypočítáte si to právě na základě poměru vzejitých semínek při kontrolním výsevu se všemi použitými. Předem vezměte na vědomí, že dokonalé procentáže nedosáhnete téměř nikdy. Test pro stanovení klíčivosti klidně proveďte is právě koupeným osivem: výsledky také můžete promítnout do následného výsevu.