Proč pěstovat ve vyvýšených záhonech: Nebude vás trápit záda ani plevel

0
567

Ke zkrášlování zahrady přispěje nejen vysazování nových rostlin, ale také praktické květináče, které další zimu bez újmy na funkčnosti a vzhledu úspěšně venku přežijí. Vyvýšené záhony dobře vypadají a vyřeší také mnohé zahradnické problémy.

Vyvýšené záhony si můžete velmi jednoduše postavit i svépomocí z palet, ovocných přepravek či projektových desek. Pokud nepatříte ke zrovna zručným mistrům nebo prostě nemáte čas, pořiďte si již hotové vysoké dřevěné květináče. „Na výstavbu vyvýšených záhonů neexistují žádná stanovená pravidla, postačí vám vaše fantazie. Ideálně by jejich šířka ale neměla přesahovat dva metry. Je to proto, aby bylo možné jednoduše dosáhnout do středu záhonu, aniž byste stoupali na půdu. Co se týká výšky záhonu, volte takovou, aby se vám pracovalo komfortně. Ideální mezi 50 až 70 centimetrů,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Neúrodná půda není problém

Vyvýšený záhon představuje způsob jak připravit půdu na co nejjednodušší zahrádkářství, téměř „bez práce“. Namísto každoročního obdělávání půdy obvykle udržují zahradníci své vyvýšené záhony pouhým přidáváním materiálů na vrch. Kompost, mulčování, hnojivo a jiné prostředky pro zlepšení půdy lze aplikovat přímo na vrchní vrstvu půdy. Častým problémem zahrad je také nízká kvalita půdy. U vyvýšených záhonů pro vás neúrodná země nebude problémem.

Záda více nebolí

Nic víc neodradí začínající či dlouholeté zahrádkáře jako fyzická námaha. Bolesti zad a kloubů jsou nejčastějšími problémy, na které si stěžuje nejeden zahrádkář po náročném dni stráveném mezi záhony. „Vyvýšené květináče vám dávají možnost vybudovat záhony na vyšší úrovni, což snižuje namáhání zad, krku a ramen. Vyvýšené záhony tak představují určitou investici do vašeho zdraví,“ říká odborník.

Méně plevele i škůdců

Oddělení zemité části záhonu od terénu snižuje možnost šíření semen plevelů, čímž se redukuje její přerůstání mezi osázené rostliny. Tím, že do záhonu také přidáváte novou čistou půdu, se ochrana před invazí plevele ještě zdvojnásobuje. „Méně plevele znamená obecně méně boje proti ní. To v konečném důsledku vyžaduje méně nebo dokonce žádné chemikálie k jejímu hubení. Výhodou je také ochrana před krty, kteří jsou postrachem každé zahrady a mladé zeleniny. Díky plastové síti proti škůdcům umístěným na dně se krty nebudou moci vynořit uprostřed záhonu,“ vysvětluje David Benda.

Lepší odvádění vody

V oblastech náchylných k záplavám nebo v zahradách s vysokou spodní vodou se zelenině či jiným plodinám bude dařit jen těžko. Vyvýšený záhon oddělený od terénu ale představuje způsob, jak zajistit plnohodnotné vegetační období bez rizika promočení kořenového systému. Pokud budou kořeny rostliny alespoň 15 cm nad úrovní okolního terénu, budou prosperovat i tehdy, když je okolní půda terénu promočená.

Předchozí článekPříliš tuhá půda je problém. Jak ji kypřit a hnojit, a přitom nenadělat škodu?
Další článekAni u nového osivu nezaškodí test klíčivosti. Pokud zklamání, tak pouze na mističce